Design Thinking to nie myślenie projektowe

Komentarze 07-11-2017 18:54

Większość osób w Polsce popełnia jeden, zasadniczy błąd w kontekście Design Thinking. Ten błąd jest na pewno bardziej podstawowy, niż może się wydawać.

Design Thinking to skuteczny sposób na adresowanie złożonych problemów społecznych, biznesowych i organizacyjnych. Wielu problemów, w centrum których znajdują się ludzie. To metodologia, która krok po kroku powie ci, co należy zrobić, żeby zmaksymalizować szansę opracowania dobrego rozwiązania. Czy działa zawsze? Nie. Czy wszyscy, którzy ją stosują, wiedzą jak to robić? Nie.

Design Thinking to narzędzie, a więc bez umiejętnej obsługi traci skuteczność.

Metodologia Design Thinking składa się z 5 kroków:

  1. Empatia
  2. Definiowanie
  3. Generowanie pomysłów
  4. Prototypowanie
  5. Testowanie

W każdym z nich można popełnić błędy (przeczytasz o nich TUTAJ). Jest jednak jeden podstawowy błąd, który popełnia większość osób w Polsce zanim jeszcze zaczną wdrażać metodologię. Chodzi o nomenklaturę.

Design Thinking to nie „myślenie projektowe”.

Design Thinking to „myślenie jak projektant”.

To niby tylko kwestia nazewnictwa, ale już na początku ustawia optykę. Jeśli posługujemy się nazwą „myślenie projektowe”, to nasze wyzwanie, czy problem do rozwiązania traktujemy jak projekt. Co to znaczy? Co to zmienia? Nic. Szczególnie w czasach, kiedy praktycznie wszystko jest projektem.

Jeśli natomiast posługujemy się nazwą „myślenie jak projektant”, to od razu ustawiamy swoje skupienie na pewnym zestawie cech. Na podejściu, które jest charakterystyczne dla projektantów („designer’ów”). Osoby projektujące rozwiązania muszą rozumieć potrzeby użytkownika, wykazywać empatię. Osoby te muszą być kreatywne. Na końcu, takie osoby prowadzą w końcu do powstania dobrego rozwiązania – są więc praktyczne i skuteczne.

I to jest właśnie wartość dodana Design Thinking. To pewien zestaw kroków i narzędzi, który pozwoli ci poznać potrzeby użytkownika, znaleźć kreatywne i skuteczne rozwiązanie tego problemu, oraz wdrożyć je w jak najlepszej formie.

Warto więc od początku przygody z Design Thinking ustawiać optykę w dobrą stronę.

 

Design Thinking Kreatywność Białystok

Porozmawiajmy o kreatywności